Zimowe dokarmianie zwierząt
Większość z nas żeby o czym pamiętać musi zaznaczyć kolorem czerwonym w kalendarzu konkretną datę. I być może dlatego ktoś kiedyś wymyślił i wpisał do kalendarza pod datą jedenasty luty – dzień dokarmiania zwierzyny leśnej. To doskonała okazja żeby zastanowić się jak radzą sobie nasi leśni i latający przyjaciele. Bo bez wątpienia jakby powiedział niejeden poeta: zima przepiękna jest i urokliwa jest, ale jak wszystko ma też swoje ciemne strony. Mróz i śnieg to ogromne zagrożenie dla zwierząt, ponieważ w tym czasie mają utrudniony dostęp do naturalnego pokarmu i wody. – Dlatego leśnicy wspólnie z wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Do podstawowych czynności w lasach należą obecnie: odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu (na przykład borówki czernicy, wrzosu), ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju, ścinanie drzew do spałowania (czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie, daniele). Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Leśni mieszkańcy
Zanim ziemię pokryje gruba pierzyna śniegu dziki, sarny, jelenie oraz żubry mogą znaleźć pożywienie. Problem pojawia się, gdy na świecie zrobi się biało. I dopiero to jest odpowiedni moment kiedy możemy pomóc zwierzętom. Pamiętajmy jednak, że te leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby te wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć. Pamiętajmy, że decydują się na dokarmianie należy robić to systematycznie i w stałych miejscach.
Podobnie jak w przypadku dokarmiania zwierząt leśnych tak i w przypadku dokarmiania ptaków obowiązuje najważniejsza zasada – decydując się na dokarmianie należy robić to systematycznie. Bo ptak lub zwierzę, które dostało jedzenie w konkretnym miejscu zaczyna je z nim kojarzyć. Tam również będzie wracało. Nagłe przerwanie źródła pożywienia może okazać się tragiczne dla braci mniejszych. Bardzo ważnym elementem dokarmiania zwierząt jest odpowiednie umiejscowienie karmnika. Nie należy go ‘wieszać’ w bliskim sąsiedztwie gęstych krzewów i zakrzaczeń, bo tam lubią przesiadywać drapieżniki polujące na małe ptaki. Karmnik należy regularnie czyścić usuwając z niego resztki pokarmu oraz odchody ptaków. Stary i nieświeży pokarm może być źródeł bakterii, które w konsekwencji mogą doprowadzić do ptasich chorób. Najlepiej wrzucać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany.
Czas na sjestę
– Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami a nawet owocami z kompotów ( nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać – mówi Zofia Brzozowska z Fundacji Ratujmy Ptaki.
Sikorki uwielbiają surową słoninę- bez soli i przypraw. Nie może ona wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, bo szybko się psuje. Oprócz słoniny, sikorki uwielbiają też nasiona słonecznika – łuskane lub w łupinach – oraz konopie.
Natomiast ptaki wodne takie jak łabędzie, kaczki i łyski chętnie zjadają paszę dla kur, kaczek i gęsi, gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane oraz gotowane kasze i ryż. Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na, w miarę możliwości, odśnieżony teren zatem nie do wody.
Bardzo niezdrowym pożywieniem jest świeży chleb. – Jeżeli już podajemy pieczywo to najlepiej, gdy jest ono czerstwe ( nie spleśniałe) i bardzo dobrze rozdrobnione. Pamiętajmy, że nie powinno być ono podstawą żywienia ptaków. – dodaje Brzozowska.
I na koniec tak dla przypomnienia jeszcze raz. 11 luty dzień dokarmiania zwierzyny leśnej.
Źródło: http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1214%3Azimowe-dokarmianie-zwierzat-cz-2&catid=113%3Anewsy&Itemid=411